Informujemy, że miejsca zbierania odpadów są monitorowane.
Odpady bytowe – altana przy bramie głównej
Do kontenera znajdującego się w altanie śmietnikowej przy bramie głównej wyrzucamy odpady bytowe. Są to:
- plastiki,
- metale,
- makulatura,
- tzw. odpady zmieszane – czyli wszystkie śmieci, które w Państwa domowych wspólnotach i spółdzielniach zwykle zbierane są w kolorowych kontenerach.
Do kontenera w drodze wyjątku można wrzucać również małe, pojedyncze mebelki (małą szafeczkę, krzesło, taboret) pod warunkiem ich rozłożenia na części, aby zajmowały jak najmniej miejsca.
Opakowania takie jak butelki plastikowe, puszki, kartony i pudła tekturowe należy zgnieść aby zajmowały jak najmniej miejsca. Niezgniecione opakowania powodują, że koszt wywozu odpadów jest większy.
NIE wyrzucamy do tego kontenera:
- trawy, liści, gałęzi i innych odpadów zielonych,
- elektrośmieci i baterii,
- gruzu,
- opon i części samochodowych,
- dużych mebli (tapczanów, regałów, zabudowy kuchennej)
- rzeczy, które powstają w wyniku remontu/budowy altany lub domku (informacja poniżej).
Bardzo prosimy o zamykanie altany na klucz. Zauważone nieprawidłowości prosimy zgłaszać mailowo lub do skrzynki przy „Dziupli”.
Trawa i gałęzie – kompostowniki i okoliczny plac
Trawa, liście i gałęzie zbierane są przy kompostownikach.
Trawę wraz z liśćmi, szyszkami, miękkimi, niezdrewniałymi gałązkami i innymi odpadami zielonymi wrzucamy do betonowych kompostowników bez worków foliowych. W razie zapełnienia kompostowników prosimy wysypywać trawę na oznaczoną pryzmę na ziemi bliżej stawu i lasu.
Tylko twarde gałęzie układamy na pryzmie przy betonowych kompostownikach. Nie mieszamy gałęzi i innych odpadów, ponieważ powoduje to problem z odbiorem.
Do kompostowników ani na pryzmę z gałęziami nie wrzucamy worków foliowych ani żadnych innych przedmiotów, nawet jeśli producent określa je jako „kompostowalne” albo „biodegradowalne”, ponieważ powoduje to problem z odbiorem odpadów i może podnosić koszty.
Przypominamy również, że nie należy wyrzucać trawy i gałęzi do lasu. Zgodnie z obowiązującym prawem zarządca terenu ma prawo uznać to za zaśmiecanie i nałożyć karę.
Zachęcamy Państwa do prowadzenia na swoich działkach kompostowników i układania pryzm z gałęzi. Te miejsca są domem i miejscem żerowania licznych zwierząt takich jak jeże, jaszczurki i ptaki.
Elektrośmieci i baterie – “Klatka na lwa” przy kompostownikach
W altanie śmietnikowej przy kompostownikach (znanej również jako „Klatka na lwa”) zbieramy tylko elektroodpady i baterie. Nie zbieramy w niej gabarytów!
Elektroodpady to wszystkie urządzenia na prąd, posiadające kabel lub baterie. Z urządzeń na baterie przed wyrzuceniem wyjmujemy baterie.
Do opisanych pojemników w altanie wkładamy odpowiednio baterie i małe elektroodpady. Duże elektrośmieci układamy wewnątrz altanki na ziemi.
Selektywna zbiórka elektrośmieci pozwoli na utrzymanie niższych kosztów odbioru odpadów w naszym Ogrodzie, więc zachęcamy do starannego jej przeprowadzania.
UWAGA! Wszystkie urządzenie elektryczne muszą być kompletne – np. kosiarki bez silników nie podlegają odbiorowi.
Gabaryty i odpady poremontowe oraz budowlane – we własnym zakresie
W przypadku budowy lub remontu altany/domku generującego dużą ilość odpadów albo potrzeby pilnego pozbycia się sporego mebla, (np. kanapy, zabudowy kuchni, meblościanki) każdy działkowiec proszony jest o wywiezienie niechcianych rzeczy i odpadów we własnym zakresie.
Dotyczy to między innymi gruzu, okien, pokryć dachowych wszelkich odpadów drewnopochodnych i zabudowy meblowej, opon, chemii takiej jak farby, lakiery, rozpuszczalniki, nawozy sztuczne i inne środki ochrony roślin.
Proponujemy przykładowe możliwości wywozu:
- Organizacja transportu we własnym zakresie i wywiezienie rzeczy do PSZOK-u w miejscu zamieszkania. Na podstawie Ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminach każdy mieszkaniec ma prawo do bezpłatnego oddawania posegregowanych odpadów do PSZOK-u w miejscu swojego zamieszkania w ramach opłaty za odbiór odpadów. W Warszawie najbliższy PSZOK znajduje się przy ul. Zawodzie 1. Pozostałe adresy PSZOK-ów znaleźć można na stronie odpowiedniego urzędu swojej gminy/miasta. Nie polecamy Państwu korzystania z PSZOK-u w gminie Prażmów.
Osoby lub firmy oferujące usługi transportowe można znaleźć w internecie np. na stronie www.fixly.pl lub OLX.
- Wystawienie rzeczy na OLX w kategorii „oddam za darmo” z informacją, że transport oddawanego przedmiotu jest po stronie osoby przyjmującej przedmiot.
- Zamówienie kontenera na odpady samodzielnie lub wspólnie z sąsiadami. Lokalna firma „Czyścioszek” zajmująca się odbiorem odpadów ma możliwość podstawienia kontenerów o różnych rozmiarach i w różnych cenach w zależności od potrzeb i typu wyrzucanych odpadów. Telefon do “Czyścioszka”: 601 230 982. W okolicy działają również inni odbiorcy odpadów, warto porównywać ceny odbioru (można znaleźć w internecie).
Obowiązek samodzielnego wywozu powyższych odpadów wynika z faktu, że wielu działkowców aktywnie nie wyraża zgody aby odbiór gabarytów i odpadów poremontowych/budowlanych powstających na nielicznych działkach był finansowany ze wspólnego budżetu naszego Stowarzyszenia. Z całą pewnością ta sprawa zostanie poddana głosowaniu na kolejnym Walnym Zebraniu.
Przypominamy również, że obowiązuje bezwzględny zakaz spalania śmieci i mebli w kominkach, pod karą grzywny.
Ziemia z ogrodu
Jeżeli w wyniku prac ogrodowych lub budowlanych (np. instalacja lub przebudowa szamba) będą Państwo dysponować niepotrzebną ziemią/gliną prosimy o kontakt z Zarządem. Możliwe, że będziemy w stanie wskazać Państwu miejsce do wywiezienia nadmiarowego materiału.
Odpady z azbestu
Zgodnie z obowiązującym prawem nie wolno wyrzucać odpadów azbestowych z innymi odpadami bytowymi z powodu zagrożenia dla zdrowia i środowiska. Jeśli zaistnieje potrzeba utylizacji odpadów azbestowych na Państwa działce prosimy o kontakt z Zarządem i gminą.
Inne niepotrzebne przedmioty
Niepotrzebne lub zniszczone tekstylia (ubrania, koce, kołdry) można wrzucać do specjalnych kontenerów znajdujących się w okolicznych miejscowościach, po drodze do Państwa domów. Kontener można znaleźć przy Urzędzie Gminy w Prażmowie oraz w Nowym Prażmowie w okolicy skrzyżowania ul. Głównej i Księżycowej (nieopodal przystanku Nowy Prażmów Słoneczna 02). Zebrane tekstylia znajdą nowych właścicieli lub zostaną przerobione na czyściwo – nic się nie zmarnuje.
Książki i czasopisma w dobrym stanie można oddać do biblioteki publicznej w Prażmowie, ul. Ryxa 53.
W każdym Paczkomacie InPost funkcjonuje usługa EKOzwroty. Bezpłatnie zbierane są rzeczy użyteczne, nie zepsute, w dobrym stanie takie jak: elektronika, obuwie, książki oraz artykuły dziecięce. Przyjmowane są także artykuły elektroniczne takie jak telefony, aparaty, sprzęt audio oraz produkty z kategorii małe AGD. Przedmioty trafiają do Fundacji Odzyskaj Środowisko. Więcej informacji na stronie www.szybkiezwroty.pl/pl/EKOzwroty
Zawsze warto pytać sąsiadów czy nie przydadzą im się rzeczy, które Państwu nie są już potrzebne.
Jesteśmy otwarci na Państwa pytania, uwagi i sugestie odnośnie zarządzania odpadami w Ogrodzie. Korespondencję prosimy kierować na adres mailowy stowarzyszenia, ewentualnie do skrzynki kontaktowej przy Dziupli.
Ufamy, że zasady zbierania odpadów w naszym Ogrodzie zostały jasno przedstawione i nie przysporzą Państwu trudności.